Ons klimaat verandert. De zomers worden steeds droger, regenbuien en weersomstandigheden worden heviger en de bodem krijgt het moeilijker om al dat water op te vangen of net vast te houden. Een slimme waterhuishouding in de tuin is daarom geen overbodige luxe meer, maar een absolute noodzaak. Of je nu te maken hebt met een te natte ondergrond of net uitgedroogde planten, een tuin die goed omgaat met water is veerkrachtiger, duurzamer én mooier.
Van droogte tot wateroverlast: elke tuin is uniek
Het is een uitdaging waar veel tuinliefhebbers mee worstelen: in de ene hoek blijft het water staan, terwijl op andere plaatsen alles uitdroogt. Daarom vertrekken wij bij tuinaanleg en tuinrenovatie altijd vanuit de specifieke situatie van jouw tuin. De sleutel tot het oplossen van dit probleem, is het bufferen, afvoeren én vasthouden van water. Dat kan met slimme technieken zoals een wadi, doorlatende verharding of ontharding als oplossing die helpt bij de afvoer en infiltratie van regenwater.
Een gezonde bodem doet wonderen
Een luchtige, gezonde bodem is cruciaal om water beter te laten infiltreren of net vast te houden bij droogte. Wanneer regenwater in de bodem kan zakken in plaats van weg te spoelen, vermindert de druk op het rioleringssysteem én wordt de grondwaterstand aangevuld.
Dat laatste is belangrijk, want langdurige droogte doet het grondwaterpeil dalen. Bij tuinontwerp houden wij daarom altijd rekening met bodemstructuur, compostgebruik en beplanting, zodat het bodemleven gezond en actief blijft. Zo werk je dus niet alleen aan gezonde planten, maar ook aan een duurzaam watersysteem.
De juiste planten op de juiste plaats
Uiteraard speelt ook een slimme plantenkeuze een grote rol in het verbeteren van de waterbalans in je tuin. Voor droge zones raden we planten aan die lange periodes zonder regen kunnen, zoals lavendel, siergrassen of rozemarijn of bomen zoals de berk, den of esdoorn.
Op nattere plekken doen vochtminnende soorten zoals varens, hortensia’s of moerasplanten het dan weer beter. Ook bomen zoals een wilg, amberboom of moeraseik aarden beter in deze natte ondergronden.
Hoe meer groen, hoe beter het water zijn weg vindt in de tuin én hoe koeler je buitenruimte blijft tijdens hittegolven. Gelukkig hoef jij dit niet allemaal zelf te bedenken, maar denken onze tuinarchitecten graag met je mee om de perfecte samenstelling van groen te bepalen voor jouw tuin.
Meer infiltratie, minder stress voor het systeem
Door regenwater zoveel mogelijk te laten infiltreren in de bodem, vermijd je wateroverlast bij stortbuien én help je je tuin door droge periodes heen. Het draait allemaal om de juiste balans tussen afvoer en buffering, afgestemd op de noden van je planten en ondergrond. Onze tuinarchitecten kijken graag met je mee naar het totaalplaatje en zorgen voor een klimaatbestendige tuin op maat. Met kleine ingrepen maken we een groot verschil voor jouw tuin én het milieu.